Jak zadbać o swój kark?
Wbrew pozorom nie chodzi tu o metaforyczne ratowanie swojego karku. Problemy z szyją są bardzo często występującymi schorzeniami. Narażeni na nie są zwłaszcza osoby, które spędzają wiele godzin przed ekranem komputera, ale także ci, którzy nie są zbyt aktywni fizycznie.
Choroby karku z początku są jedynie nieprzyjemne, ale mogą przerodzić się w dużo poważniejsze schorzenia, a wtedy wizyta u ortopedy jest gwarantowana. Jak zatem uniknąć nieprzyjemności? Bardzo często zapominamy o tym, jak bardzo łatwo uszkodzić sobie szyjny odcinek kręgosłupa. Właśnie w tej części znajdują się wszystkie nerwy, które odpowiadają za przesyłanie impulsów do górnej części ciała.
Jest to niezwykle czuła partia ciała, ale dzięki dokładnie ułożonemu planowi ćwiczeń nie będziemy musieli martwić się długotrwałymi schorzeniami. A te potrafią być już nie tylko dokuczliwe, ale właściwie mogą nam odebrać całą radość z życia. Ból może mieć różnorakie podłoże: może być spowodowany napięciem mięśni, które spowodowane jest długotrwałą pracą przy komputerze, złym ułożeniem głowy podczas snu lub też częstą, długą i wyczerpującą jazdą samochodem.
Na początku będziemy odczuwać mały dyskomfort podczas ruszania głową, ale po jakimś czasie niewłaściwe przyzwyczajenia potrafią przerodzić się w poważny problem, przy którym niezbędna jest pomoc ortopedy. Silne mięśnie karku mogą skutecznie zapobiegać różnorakim schorzeniom. Jeśli jesteśmy stałymi bywalcami siłowni, to istnieje prawdopodobieństwo, że mogliśmy słyszeć o specjalistycznych treningach właśnie tego ośrodka mięśni.
Nie bez powodu powstało popularne określenie „kark”, które opisuje ponadprzeciętnie umięśnionego mężczyznę. Żeby zadbać o górny odcinek kręgosłupa nie trzeba jednak wydawać pieniędzy na siłownię. Specjalne ćwiczenia można wykonywać w domu, a efekt będzie zbliżony, gdyż zniweluje to napięcie powstałe w mięśniach karku, a także pozwoli nam wzmocnić go na przyszłość.
Zwyczajne zginanie głowy i jej podnoszenie może być ćwiczeniem na kark. Popularne jest także zginanie głowy na bok, a później powolne jej unoszenie. Takie proste ćwiczenia wykonywane kilka razy dziennie mogą zagwarantować całkowity brak problemów z tą częścią ciała.
.