Dlaczego nie powinniśmy się bać gastrologa?

Dlaczego nie powinniśmy się bać gastrologa?
https://zmysly.pl/regeneracja-pochwy
https://klinikapotocki.com/uslugi/

Polacy, ale także inne nacje mają ten problem, że boją się lekarzy. Mają na to wpływ różne czynniki, ale chyba najważniejszym jest obawa przed usłyszeniem prawdy na temat swojego stanu zdrowia. A nuż okaże się, że wcale nie jest tak dobrze, jak nam się wydaje? Dla pewnej części populacji to bariera trudna do przejścia. Nie ma przy tym większego znaczenia, o jaką medyczną specjalizację chodzi. Do lekarzy, których często boimy się szczególnie należy gastrolog. Tymczasem warto „żyć z nim dobrze”, ponieważ może on nam ogromnie pomóc w eliminowaniu sporej gamy dolegliwości. Część z nich może zaważyć na jakości naszego życia w dłuższej perspektywie. Do typowych objawów gastrycznych należą zgaga, zaparcia, biegunki czy uczucie dyskomfortu w okolicach żołądka i jelit. Najczęściej przyczyny takich problemów są prozaiczne. Wynikają z nieodpowiedniej diety, a czasami incydentalnego spożycia czegoś, co akurat nam zaszkodziło. Ogromny wpływ na wiele objawów ze strony układu pokarmowego ma również stres.

Wpływa on na pracę jelit, które są ściśle powiązane z ludzkim układem nerwowym. Część medyków używa nawet określenia, jakoby jelita człowieka były jego „drugim mózgiem” i nie ma w takich stwierdzeniach przesady. To wszystko oznacza, że gastrologia jest ważną gałęzią medycyny. Pokonać obawy i wstyd Kiedy dostrzegamy w naszym organizmie jakieś niepokojące symptomy, zwłaszcza utrzymujące się przez dłuższy czas, dla świętego spokoju warto udać się do gastrologa. Możemy umówić się na prywatną wizytę bez zbędnych procedur lub skierować swoje kroki do lekarza rodzinnego, jaki w razie potrzeby skieruje nas dalej. Druga opcja niestety często wiąże się z długim oczekiwaniem, co skłania niemały odsetek pacjentów do wybrania opcji pierwszej. Najważniejsze, aby dany przypadek został skonsultowany przez kompetentnego specjalistę. Duży niepokój wśród części pacjentów wywołuje specyfika niektórych badań, jakie mogą być wykonane w poradni gastrologicznej. Chodzi na przykład o gastroskopię, czyli szczegółowe badanie jelit. Wiąże się z nim pewien dyskomfort, ale także poczucie wstydu i wynikająca z niego bariera psychiczna. Nie ma jednak miejsca na takie rozterki w sytuacjach, gdy stawką bywa zdrowie, a nawet życie.

Czasami w wyniku badań tego rodzaju gastrolog stwierdza zmiany w jelitach o charakterze nowotworowym, które wcześnie wykryte dają jednak szansę całkowitego wyleczenia.