Posted on
www.animachina.pl erak.com.pl

Zarówno rodzicom, jak i producentom zabawek zależy na tym, aby były one jak najbardziej bezpieczne. Chodzi o to, aby dzieci mogły się nimi spokojnie bawić, bez obaw że zrobią sobie krzywdę. Dlatego zabawki nie powinny mieć żadnych ostrych krawędzi, nie powinno się ich łatwo zniszczyć, a jeszcze do tego trzeba mieć pewność, że te zabawki, które przeznaczone są dla najmniejszych dzieci, nie mają przy sobie żadnych małych części, które mogłyby się od nich odłączyć i które mogłyby być przez dziecko połknięte.

Trzeba wszystko sprawdzić

Niezwykle ważne jest to, aby już na etapie projektowania zabawek wszystko było wzięte pod uwagę. Ważne jest to, aby przemyśleć, czy nie ma żadnego zagrożenia, czy wszystkie elementy będą w odpowiedni sposób przymocowane. Co więcej, koniecznie trzeba skonsultować takie pomysły, bo może się okazać, że im więcej osób będzie nad nią myślało, tym z pewnością lepsza ona wyjdzie. Co więcej, trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że podczas produkcji trzeba korzystać z najlepszych materiałów, z takich które będą naprawdę bardzo wytrzymałe.

Dodatkowo jeszcze trzeba uważać, aby farby, które są wykorzystywane do malowania takich zabawek, były bezpieczne dla dzieci i żeby nie wpływały na ich zdrowie. A co się dzieje, kiedy już dana zabawka jest wykonana?

Trzeba ją przetestować

Jeżeli już dana zabawka wyjedzie z produkcji, trzeba sprawdzić, czy wszystko jest zrobione dokładnie tak jak sobie wyobrażał producent, a co się z tym wiąże, czy faktycznie jest ona tak wytrzymała, jak być powinna. Dlatego właśnie poddawana jest różnego rodzaju testom, czasami są rzucane, moczone, wykręcane, a wszystko to właśnie po to, aby mieć pewność, że bez względu na to, co dzieci będą robiły z daną zabawką nic złego nie będzie się z nią działo. Im dokładniej więc będą przeprowadzone takie testy, im więcej różnych rzeczy będzie oddziaływało na daną zabawkę, tym większa jest pewność, że będzie ona faktycznie bezpieczna, że wszystkie jej mankamenty w porę zostaną wychwycone, a co się z tym wiąże, że zostaną poprawione jeszcze zanim dziecko będzie miało możliwość bawić się danym typem zabawki. Dlatego właśnie, jeśli kupujemy zabawkę dla dziecka i chcemy mieć pewność, że jest ona bezpieczna, to musimy popatrzeć czy posiada odpowiednie certyfikaty, czy ma atesty, czy ma zaznaczone, że posiada polecenie od instytutów, które zajmują się sprawdzaniem zabawek. Im większa będzie pewność, że zabawka jest wysokiej jakości, tym większa będzie też pewność, że naszemu dziecku nic złego się nie stanie podczas zabawy taką zabawką. Im dokładniej przyjrzymy się zabawce podczas zakupów, im lepiej sprawdzimy jej wykonanie i sposób połączenia poszczególnych elementów, tym z pewnością będziemy spokojniejsi w chwili, gdy nasze dziecko będzie się taką zabawką bawiło.

Najważniejsze zawsze powinno być bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy.