Posted on

Wędrując południowymi szlakami na wschód cały czas podziwiamy piękno okolic, zabytki, przyrodę. Niedaleko za Przemyślem jest wieś Krasiczyn a w niej zamek. Ten zamek jest bardzo szczególny, bo to skarb renesansowej architektury. Zbudowany jest na planie prostokąta i ma cztery różne baszty.

Każda z nich miała dla właścicieli inne znaczenie i swoistą symbolikę. Był wielokrotnie demolowany za sprawą wschodnich barbarzyńców, zostały zniszczone cenne wnętrza i wyposażenie pałacowe. W XX wieku ten cenny obiekt był pod opieką FSO z Warszawy i dzięki temu powoli go odbudowywano ze środków firmy. Obecnie nad wszelkimi remontami czuwa Agencja Rozwoju Przemysłu.

Stan zamku jest na tyle zadowalający, że udostępnia się go do zwiedzania grupom turystycznym. Zachwycają się oni z pewnością odnowionymi murami i rysunkami ściennymi, na pełne podziwianie wnętrz muszą jednak poczekać. Dewastacja była tak znaczna, że całkowite odtworzenie wyposażenia komnat jest bardzo trudne i wymaga czasu. Warto zajrzeć do Krasiczyna, bo zamek jest po prostu piękny.