Jeżeli wybieramy się na jakąś wycieczkę, to z pewnością chcemy mieć pewność, że będziemy mogli w danym miejscu zwiedzić wszystkie najwspanialsze miejsca, te które odpowiadają za charakter danego miasta czy danej dzielnicy. Żeby jednak tak było, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie podziwiać nie tylko najnowsze budynki i parki, ale że także znajdziemy te najważniejsze zabytki, które widziały już niejedno i które są symbolem mijającego czasu.

Musimy się o nich jak najwięcej dowiedzieć

Przede wszystkim zanim ruszymy na jakąś wycieczkę, powinniśmy zobaczyć, jakie zabytki możemy zwiedzić w danym miejscu. Ale samo to, że tam pojedziemy, że staniemy pod konkretnym zabytkiem, to jeszcze nie jest dużo, co więcej nic się z takiego zachowania nie dowiemy. Dlatego też, tak ważne jest to, aby wcześniej poczytać o danym zabytku, sprawdzić w którym roku został wybudowany i jaka historia się z nim wiąże.

Może się okazać, że czasami będziemy pozytywnie zaskoczeni tym, jak wiele mogą nam powiedzieć takie zabytki i jak wiele ciekawych historii się w nich wydarzyło. Oczywiście może się okazać, że niektóre zabytki zrobią na nas ogromne wrażenie, inne mniejsze. Może też być tak, że jedne będą zachowane w idealnym stanie, a na inne ciężko będzie nam się patrzyło ponieważ tak bardzo będą zniszczone. Nie mniej każdy zabytek ma swoją historię i powinniśmy ją poznać, aby móc naprawdę poznać dane miejsce, w którym te zabytki się znajdują.

Są ludzie, którzy o nie dbają

Z pewnością niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, że jest wielu wspaniałych ludzi, którzy zajmują się tymi wszystkimi zabytkami.

Takich którzy potrafią poświęcić wiele czasu i pieniędzy, aby nie dopuścić do zniszczenia zabytków, a czasami nawet nadają im kolejne życie. Dość często w takich zabytkach prowadzone są hotele, albo inne ważne budynki, jednak trzeba tutaj wiedzieć, że nad takimi działaniami czuwają konserwatorzy budynków, którzy pilnują, aby wszelkie zmiany były z nimi uzgadniane, tak aby wszystkie wymieniane elementy cały czas utrzymywały określony styl, bo tylko wówczas można mieć pewność, że takie zabytki nie zagubią swojej wyjątkowości i swojego klimatu. O zabytki trzeba dbać, trzeba robić wszystko, aby uchronić je przed zniszczeniem i zapomnieniem. Jednak ważne jest to, aby dbać o nie w określony sposób, tak aby nie zmieniały one zbytnio swojego charakteru, dlatego też nie zawsze ich remonty są takie prosty jakby się wydawało. Dlatego, jeśli tylko widzimy, że z jakimś zabytkiem dzieje się coś złego, to powinniśmy od razu reagować, bo im gorszy będzie jego stan, tym trudniej będzie go wyremontować.

A to może prowadzić do konieczności jego wyburzenia, jeśli do tego nie dopuścimy, to sprawimy, że duch danego miejsca nadal będzie obecny, a to co stworzyli nasi przodkowie, nadal będzie mogło cieszyć nasze oczy. Zwłaszcza, że to niejednokrotnie są miejsca związane z historią.

www.kulturysta.bialystok.pl