Posted on
Akcesoria dla dzieci i niemowląt modele samolotów do składania

Układanie puzzli to nie tylko świetna zabawa, ale i okazja do rozwoju wielu umiejętności. Puzzle układają zarówno mniejsi, jak i więksi. Dzieci w wieku przedszkolnym i dorośli! Już od najmłodszych lat dziecka warto wraz z maluchem bawić się w takie układanki. To okazja do wspólnej zabawy, ciekawego spędzenia czasu, ale i do rozwoju dziecięcej wyobraźni, koncentracji i zdolności logicznego myślenia. Puzzle bez wątpienia mają ogromne znaczenie w rozwoju dziecka – rozwijają pamięć, a nawet zdolności matematyczne.

Poprzez układanie puzzli przedszkolaki poprawiają również swoją precyzję ruchów i uczą się działania zespołowego. Z uwagi na tak szeroką gamę zalet warto wybrać dla dziecka puzzle! Jakie będą najlepsze dla malucha w wieku przedszkolnym?

Jakie puzzle wybrać dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Zestawy puzzli dla trzylatków z pewnością będą różnić się od puzzli dla pięciolatków. Taka różnica wieku na tym etapie rozwoju jest odczuwalna. Dziecko każdego dnia uczy się rozwijać kolejne umiejętności. Przy wyborze puzzli weźmy zatem pod uwagę wiek dziecka i oceńmy, jaki stopień skomplikowania układanki będzie najlepszy.

Na opakowaniu puzzli producenci zamieszczają zazwyczaj informację o tym, dla dziecka, w jakim wieku produkt będzie najodpowiedniejszy. Trzylatek będzie układał puzzle złożone z czterech elementów, czterolatek z sześciu, a pięciolatek z wielu puzzli! Dla tych mniejszych sprawdzą się proste układanki z dużymi wzorami. Dla większych możemy wybrać puzzle z drobniejszymi, bardziej skomplikowanymi wzorkami. Stopniowo będziemy zwiększać poziom trudności. Warto też obserwować malca, jak radzi sobie z kolejnymi zadaniami i oceniać, czy jest już gotowy na trudniejsze układanki.

Jak zachęcić dziecko do układania puzzli?

Na samym początku warto zachęcać dziecko do tego typu zabaw. Puzzle układajmy z malcem wspólnie, śledząc jego ruchy i poprawiając błędy. Zacznij od wspólnego oglądania obrazków zamieszczonych na elementach układanki. Wybierz też puzzle z wizerunkami ulubionych bajkowych bohaterów dziecka. Malec na pewno chętniej sięgnie po taką „zabawkę”.

Zacznij od najprostszych układanek, by nie zniechęcić malucha. Stopniowo zwiększaj poziom trudności. I co najważniejsze – układaj wraz z dzieckiem i pokazuj, że jest to świetna forma zabawy!.