Polska i Europa mogą poszczycić się wieloma zabytkami, które z pewnością są warte zobaczenia. Często nie musimy wyjeżdżać zbyt daleko, aby odkryć naprawdę imponujące budynki sakralnej i świeckie, pochodzące z różnych okresów architektonicznych. Poniżej przedstawiamy topowe zabytki, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu.

 • Wieża Eiffla jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym obiektem architektonicznym nie tylko samego Paryża, ale prawdopodobnie również w całej Francji. Wieża Eiffla powstawała w latach 1887-1889 pod nadzorem architektów: Gustave’a Eiffela, Maurice’a Koechlina oraz Émile’a Nouguiera. Wieża ma obecnie 324 metry wysokości i niemal w całości wykonana jest z kutej stali.
 • Koloseum w Rzymie to jedna z najbardziej imponujących budowli starożytności. Koloseum było wznoszone na zlecenie cesarzy z dynastii Flawiuszów w latach 70-80 n.

  e. Budowla imponuje wielkością – ma aż 188 metry długości i 156 metrów szerokości. W czasach starożytnych w Koloseum odbywały się walki gladiatorów, czy polowania na dzikie zwierzęta. Było to także miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan.

 • Katedra Sagrada Familia w Barcelonie to jeden z najbardziej imponujących zabytków całej Katalonii. Świątynia została wzniesiona w stylu secesyjnym, który dominował w architekturze w latach 1890-1925.
 • Partenon w Atenach stanowi doskonały przykład budowli w porządku doryckim. Budowa Partenonu rozpoczęła się w 447 roku p.

  n.e. zgodnie z planami architektonicznymi Iktinosa i Kallikratesa. Rzeźby zdobiące Partenon najprawdopodobniej są dziełem samego Fidiasza. Obecnie znajdują się w muzeach w Paryżu, Kopenhadze oraz Londynie.

 • Brama Brandenburska w Berlinie powstała pod koniec XVII wieku. Górę bramy zwieńczają imponujące rzeźby przedstawiające żołnierza rzymskiego w rydwanie zaprzęgniętego przez cztery konie.
 • Tower Bridge w Londynie to jeden z symbolów miasta.

  Most powstał w 1894 roku. Konstrukcja mostu, dzięki ruchomym skrzydłom, umożliwia przepływanie pod nim nawet olbrzymim statkom oceanicznym.

 • Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie jest największą na świecie gotycką świątynią sakralną. Prace nad jej budową trwały aż pięć wieków. Katedra wznosi się w centrum Mediolanu. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest fasada bogato zdobiona architektonicznymi detalami m.in.

  płaskorzeźbami. Na uwagę zasługują także strzeliste wieże oraz imponujące witraże.

.