Rosja to kraj, który z jednej strony nas przeraża, a z drugiej zachwyca. Zachwycające są przede wszystkim zabytki Rosji – imponujące budowle architektoniczne, piękne place, czy ulice. Co w szczególności warto zobaczyć w tym niezwykłym państwie? Na które miasta warto postawić wybierając się w podróż do Rosji? Sprawdź koniecznie!

Stolica Moskwa

Prawie każdy kto odwiedza Rosję, odwiedza przede wszystkim jej stolicę – Moskwę. To bez wątpienia imponujące miasto z wieloma zabytkami i miejscami, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Będąc w Moskwie nie można nie przyjść na Plac Czerwony. To najpopularniejszy plac miasta, który położony jest nieopodal Kremla – siedziby władz rosyjskich. Przy Placu Czerwonym, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, odnaleźć można takie zabytki jak niezwykłe mauzoleum Lenina, w którym złożone zostały zwłoki wielkiego rosyjskiego wodza. Przy placu znajduje się Sobór Wasyla Błogosławionego, a nieco dalej Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej. W północnej części placu można odnaleźć Państwowe Muzeum Historyczne. Na samym placu znajduje się tylko jeden zabytkowy pomnik przedstawiający Minina i Pożarskiego – bohaterów, którzy w 1612 roku pomogli wyprzeć z Moskwy Polaków. Kolejnym ważnym moskiewskim zabytkiem jest Kreml.

To kompleks warowny, na powierzchni którego można odnaleźć cerkwie, zabudowy książęce oraz ciekawe budynki architektoniczne. Do najważniejszych zabytków Moskwy trzeba także zaliczyć Sobór Chrystusa Zbawiciela, będący największą prawosławną świątynią na świecie. Reaktory emaliowane

Wspaniały Petersburg

Petersburg, po Moskwie, jest drugim najważniejszym ośrodkiem kulturalnym Rosji. Podobnie jak w stolicy, również w Petersburgu można odnaleźć wiele zachwycających zabytków. Jednam z najbardziej imponujących jest Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Budowle wzniesiono w typowym dla XVI i XVII wieku stylu. Sobór jest bardzo bogato zdobiony, wielobarwny. Z zewnątrz przykuwa uwagę ciekawymi detalami architektonicznymi m.in. kokosznikami, czy cebulastymi kopułami, które są złocone lub emaliowane. Wnętrze soboru skrywa przepiękne mozaiki przedstawiające sceny z Nowego Testamentu.

Kolejnym zabytkiem Petersburga jest Newski Prospekt. To główna ulica miasta, przy której znajdują się m.in. zabytkowe kamienice z pięknymi kopułami i płaskorzeźbami. Zwiedzając Petersburg nie można pominąć Soboru Izaaka, który jest największą prawosławną świątynią w mieście. Sobór zachwyca nie tylko wielkością, ale również monumentalnością. Na szczególną uwagę zasługują jego wnętrza z licznymi złoconymi płaskorzeźbami oraz imponującymi malowidłami ściennymi. Zwiedzając Petersburg trzeba także zobaczyć Ermitaż skrywający setki tysięcy dzieł największych mistrzów m.in. Leonarda da Vinci, czy Rembrandta. W mieście warto także odwiedzić takie zabytkowe miejsca jak Twierdza Pietropawłowska, Admiralicja, Narewki Łuk Triumfalny, czy rosyjski okręt Aurora.

.