Posted on

Jednym z najbardziej znanych zabytków w Polsce są Łazienki Królewskie, czyli zespół pałacowo-ogrodowy, znajdujący się w Warszawie. Łazienki powstały w XVIII wieku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa tego obiektu pochodzi od barokowego pawilonu – Łaźni, który został zbudowany przez Stanisława Heralkiusza Lubomirskiego pod koniec XVII wieku.

Pawilon został przekształcony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac na Wyspie. W pobliżu Łazienek znajdują się również rzeźby oraz cztery ogrody: Ogród Chiński, Ogród Królewski, Ogród Romantyczny oraz Ogród Modernistyczny. Warto wiedzieć, że w 1817 roku Łazienki stały się własnością cara Aleksandra.

Rok później północno-zachodnia część ogrodu została przekształcona w Ogród Botaniczny. Po 1820 roku powstała tam również Świątynia Sybilli, Świątynia Egipska i Koszary Kantonistów oraz została przebudowana Nowa Kordegarda. W roku 1944 Łazienki zostały podpalone przez Niemców.

Spłonął wówczas Ermitaż i Stara Kordegarda. Łazienki zostały odrestaurowane w 1960 roku i udostępnione dla zwiedzających. Utworzono tam wtedy także muzeum.

Niedawno odbył się także kapitalny remont pałacu Na Wyspie. Wyremontowany został jeszcze Amfiteatr oraz Pałac Myśliwski.