Posted on
www.krakowrazem.pl

Kraków to miasto, w którym można odnaleźć najpiękniejsze zabytki Polski. Prawdziwą perłą pośród nich jest jednak Kościół Mariacki. Jego budowa została ukończona w XV wieku. Kościół Mariacki to budowla gotycka, dobrze znana turystom z całego świata.

Kościół Mariacki stanął w miejscu poprzedniej świątyni, wybudowanej w stylu romańskim. W połowie XV wieku budowla została uszkodzona na skutek trzęsienia ziemi. Przez ten wypadek zapadło się wówczas sklepienie świątyni. Wkrótce po tym kościół zyskał nową formę – dobudowane zostały boczne kaplice i podwyższono wieżę północną.

Dziś główną atrakcją w Kościele Mariackim jest jednak wspaniały Ołtarz – dzieło Wita Stwosza. Ołtarz ten jest największym przykładem tego typu sztuki w całej Europie (jego rozmiary wynoszą jedenaście na trzynaście metrów, a wysokość przedstawionych postaci osiąga dwa i siedem metra). Konstrukcja powstała w latach 1477-1489, a do jej wykonania użyte zostało drewno dębowe oraz lipowe. Na drzwiach ołtarza widnieje natomiast dwanaście scen Boleści Maryi, które można podziwiać po ich zamknięciu.

Źródło: Green Hostel & Apartments