Pewna część populacji boryka się z pewnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. U większości z nas występują one sporadycznie i najczęściej nie świadczą o żadnym groźnym procesie chorobowym. Czasami dokucza nam zgaga. Może się ona pojawić jako element niestrawności po zjedzeniu czegoś, czego niekoniecznie powinniśmy spożywać. U jednych osób zgagę wywołuje nadmiar tłuszczy, u innych zbyt ostre przyprawy lub zakwaszone octem potrawy.

Powody bywają różne. Gorzej, jeśli zgaga występuje w sposób permanentny i systematyczny. Wtedy może znacząco obniżać jakość naszego życia, z czym nie należy się godzić. Warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, a gdy ten nie znajdzie odpowiedniego rozwiązania, skieruje nas do gastrologa. Zgaga bywa kluczowym i najbardziej odczuwalnym objawem refluksu żołądka, który na dłuższą metę potrafi bardzo negatywnie odbić się na samopoczuciu pacjenta.

Da się mu jednak zapobiegać, głównie na gruncie właściwie rozpisanej diety. W jej ustaleniu może pomóc gastrolog, który zaleci eliminację z menu określonych składników przy jednoczesnym zwiększeniu udziału innych. Taka opcja pozwala w większości przypadków skutecznie pozbyć się refluksu, aczkolwiek wymagana jest dyscyplina po stronie osoby leczonej, która nie może zaniedbywać diety. Specjalista od jelit Oczywiście gastrologia zajmuje się także innymi problemami, między innymi tymi, jakie dotykają jelit. W tym kontekście wskazać można chociażby zespół jelita drażliwego, jak również znacznie poważniejsze schorzenia, jak choćby chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Bardzo ważne jest, aby lekarz-gastrolog miał w ogóle szansę zweryfikować nasz przypadek. Objawów nie wolno lekceważyć i jeśli mamy podejrzenia poparte opinią lekarza pierwszego kontaktu, warto udać się do specjalisty, który przeprowadzi dalszą diagnostykę. Być może objawy mają zupełnie inne podłoże i poradzenie sobie z nimi okaże się zadaniem stosunkowo prostym? Gastrologia zajmuje się także wszelkimi zaburzeniami w pracy jelit i układu wydalniczego. Bardzo powszechną dolegliwością są chociażby zaparcia, z którymi zmagają się miliony osób. Często rozwiązanie tego problemu może znaleźć właśnie gastrolog, który przeprowadzi wywiad, a gdy zajdzie potrzeba zleci odpowiednie badania.

Często już poprawa nawodnienia organizmu wystarczy, aby pozbyć się problemów z wypróżnieniem, zazwyczaj zaleca się także uzupełnienie mikroflory bakteryjnej jelit. Największy wpływ ma na to rzecz jasna należycie kształtowana dieta.