Posted on

Gastroskopia (badanie gastroskopijne) to badanie, którego obawia się wiele osób. Na czym właściwie polega i czy rzeczywiście należy się go bać? Gastroskopia jest podstawowym badaniem profilaktycznym, które wykonywane jest przy użyciu endoskopu – giętkiego aparatu. Endoskop wprowadzany jest do żołądka przez usta, dlatego też badanie to wzbudza obawy u niektórych osób. W niektórych sytuacjach jest jednak konieczne, ponieważ pozwala sprawdzić i ocenić żołądek, przełyk oraz opuszkę dwunastnicy.

Oceniany jest wygląd błony śluzowej, elastyczność ścian, a także sok żołądkowy. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle brzucha, stany zapalne żołądka, a także zgagę powinny wykonać badanie gastroskopem, które oceni stan ich zdrowia. Jak przygotować się do gastroskopii?

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu do żołądka pacjenta endoskopu, czyli długiego aparatu (o grubości małego palca). Aparat ten wprowadzany jest przez usta.

Gastroskopię wykonuje się w celu pobrania materiału potrzebnego do badania histopatologicznego. Pobranie materiału zwane jest także biopsją endoskopową, która ma niemałe znaczenie w diagnozowaniu zmian nowotworowych. Ale gastroskopia umożliwia nie tylko samo diagnozowanie, ale również wykonywanie małych zabiegów terapeutycznych. Badanie umożliwia poszerzenie zwężenia przewodu pokarmowego, usunięcie połkniętych ciał obcych czy usunięcie polipów.

Kto powinien wybrać się na gastroskopię?

Mimo iż wiele ludzi wzbrania się przed wykonaniem gastroskopii jak tylko może, to należy mieć na względzie, że jest to badanie bardzo pożyteczne, mogące zdiagnozować choroby czy zmiany nowotworowe, które wykryte we wczesnym stadium mogą zostać poddane leczeniu. Trzeba pamiętać, że współczesna gastroskopia nie jest taka straszna „jak ją malują”, a może wręcz przyczynić się do uratowania życia i zdrowia pacjenta. Kto powinien wybrać się na gastroskopię? Osoby, które:

  • wyczuwają utrudnienia w przełykaniu – trudności mogą być związane ze zmianami zapalnymi w przełyku,
  • zmagają się ze zgagą, z przewlekłym zapaleniem żołądka,
  • często wymiotują,
  • cierpią na niedokrwistość,
  • u których wystąpiło krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • cierpią na ciągłe bóle brzucha,
  • a nawet te osoby, które w niewyjaśniony sposób sporo straciły na wadze.

Jak najlepiej przygotować się do gastroskopii?

Pacjent, który wybiera się na gastroskopię powinien odpowiednio się do niej przygotować.

Na 8 godzin przed wykonaniem badania nie można nic jeść, a na 4 godziny przed gastroskopią nie powinno się niczego pić, a nawet nie można żuć gumy i palić papierosów. Osoby, które mają mieć wykonaną gastroskopię, a przyjmują na stałe dane leki (np. na choroby serca) mogą zażyć dzienną dawkę leku, ale popijając ją małą ilością wody.