Posted on
Gabinet Miejsce Rozwoju

Spędzanie długich godzin przed komputerem nie jest niestety dobre dla naszego organizmu. Wraz z rozwojem technologii informatycznych, czas, który poświęcamy na pracy z użyciem komputera, ulega znacznemu wydłużeniu. Siedzący tryb życia może prowadzić do poważnych schorzeń, dlatego niezbędna jest wiedza, która pozwoli nam na prawidłowe usadowienie się przy naszym stanowisku pracy lub centrum rozrywki. Jak w takim razie to uczynić? Nadmierne spędzanie czasu przed komputerem jest wbrew pozorom bardzo męczące nie tylko umysłowo, ale też fizycznie. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wielogodzinowym siedzeniem przed ekranem, bardzo często narzekają na mniej lub bardziej dokuczliwe schorzenia.

Najczęstszymi, a zarazem najbardziej trywialnymi, są przypadki bólu w plecach, bóle nadgarstków, piekące oczy oraz mrowienie w nogach. Są to bardzo uciążliwe symptomy, a niestety są one jedynie zalążkiem prawdziwego problemu. Najlepszym pomysłem jest zrezygnowanie z tak długiego przesiadywania przed komputerem. Dla niektórych osób jest to jednak niemożliwe, ponieważ jest to ich narzędzie pracy, czy to w biurze, czy jako freelancerzy. Co wtedy należy uczynić? Zadbać o ergonomię stanowiska komputerowego.

Pierwszym punktem jest zakup odpowiedniego fotela, który zapewni nam wygodę podczas długich godzin spędzonych przed monitorem. Powinniśmy głównie kierować się możliwościami regulacji fotela, ponieważ wtedy dopasujemy go do naszych potrzeb. Istotne jest także dokładne ustawienie biurka. Warto skupić się na wysokości blatu, z którego korzystamy. Wysokość powinna odpowiadać wysokości podłokietników naszego fotela.

Drugim punktem powinien być zakup odpowiedniego biurka do pracowni komputerowej

W ten sposób zapewnimy prawidłowe krążenie w naszych rękach. Jaka jest zatem prawidłowa postawa? Nasze plecy muszą być proste, a barki rozluźnione. Łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Podobny kąt zgięcia powinny mieć nasze nogi. Dobrym pomysłem jest zakupienie klawiatury, która posiada wbudowaną (bądź odczepianą) podkładkę na nadgarstki.

Jest to naprawdę świetny sposób na zapewnienie komfortu długotrwałego pisania na klawiaturze. Odpowiednia ergonomia stanowiska pracy pozwoli nam uniknąć poważnych schorzeń, które dużo trudniej wyleczyć z pomocą ortopedy, niż odpowiednio przygotować się do wielogodzinnego użytkowania komputera.

pisanie-prac.waw.pl