www.vitrostore.pl taxiberlin24

Prawie każdy z nas zachwyca się takimi cudami architektury jak Wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, czy katedra Sagrada Familia w Barcelonie. Bardzo często zaślepieni wspaniałością zagranicznych zabytków, nie dostrzegamy tych, które są na wyciągnięcie naszej ręki. W Polsce mamy możliwość podziwiania bardziej lub mniej znanych cudownych konstrukcji architektonicznych, które powstawały setki lat temu. Z jednych pozostały tylko ruiny, inne są doskonale zakonserwowane. Być może kolejne wakacje warto zaplanować w Polsce – w kraju, który ma do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych i niezwykle interesujących miejsc z bogatą historią.

Najpiękniejsze zamki

 • Zamek Krzyżacki z Malborku to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych zabytków w Polsce. Zamek był wznoszony przez Zakon Krzyżacki od XIII wieku do połowy XV wieku. Zamek Krzyżacki w Malborku jest jedną z największych budowli ceglanych w całej Europie.

  We wnętrzach zamku można podziwiać wiele ciekawych wystaw stałych i czasowych. Sezonowo przy zamku emitowane są filmy historyczne oraz odbywają się turnieje rycerskie.

 • Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Pięknie położony zamek rok rocznie przyciąga tłumy turystów. Zwiedzając kompleks warto zwrócić uwagę na takie jego zbytki jak zespół rezydencjonalny, w którego skład wchodzi m.in. oficyna z XVIII wieku, dawna kuźnia, czy mury obronne; zespół stadniny koni z 1824 roku oraz zamek Stary Książ będący ruiną romantyczną z 1794 roku.
 • Zamek w Gołuchowie to jeden z najpiękniejszych zabytków Wielkopolski.

  Otoczony przepięknym parkiem z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów.

 • Zamek w Krasiczynie to największy skarb polskiej architektury renesansowej. Jednym z ciekawszych elementów zamku są dekoracje naścienne, które można podziwiać w każdym pomieszczeniu zamku.

Cudowne katedry i kościoły

 • Kościół Mariacki w Krakowie jest najpopularniejszą zabytkową budowlą sakralną w Polsce. Kościół Mariacki był wnoszony od XIV do XV wieku. Stanowi jeden z niewielu tak doskonale zachowanych zabytków gotyckiej architektury tamtych czasów.
 • Katedra gnieźnieńska to nie tylko jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych wzniesiona w stylu nawiązującym do katedr francuskich, ale również niezwykle ważne miejsce historyczne, w którym przed wiekami odbywały się koronacje królów Polski.
 • Kościół Mariacki w Gdańsku to prawdopodobnie największa w Europie budowlana sakralna wzniesiona z cegieł.

  Imponuje nie tylko wielkością, ale również cennymi zabytkami, które skrywają wnętrza świątyni.

.

zdrowy.dobrysen.edu.pl