Posted on
www.lubuskiranking.pl

Krakowski Barbakan jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego miasta. Duża, ceglana budowla obronna, wybudowana na planie zbliżonym do koła bez wątpienia rzuca się w oczy i wzbudza podziw wśród zwiedzających.

Barbakan jest przykładem militarnej architektury średniowiecznej, która aż do XIX wieku pozostawała obiektem niemożliwym do zdobycia. W całej Europie zachowało się jedynie kilka budowli podobnych do Barbakanu.

Obiekt, który można podziwiać w Krakowie wyróżnia się wśród nich swą oryginalną konstrukcją oraz bardzo dobrze zachowanym stanem. Ta gotycka fortyfikacja stanowiła niegdyś element murów obronnych miasta.

Do dziś zachował się jednak jedynie okrągły Barbakan oraz cztery baszty. Barbakan to budynek zwieńczony siedmioma wieżami.

Obiekt powstał za czasów króla Jana Olbrachta w latach 1498-1499. Choć fortyfikacja została wykonana z czerwonej cegły, to do stworzenia jej detali użyto kamienia.

Dach Barbakanu pokryty jest dachówką, natomiast szpiczaste dachy wieżyczek stworzono z blachy. Warto też wiedzieć, że ta warowna budowla niegdyś połączona była z Bramą Floriańską.

www.kantor-losiak.pl